Co ovlivňuje výsledek BMI výpočtu
Body Mass Index neboli BMI zjišťuje, jak jsme na tom s naší hmotností. Zda je v normě, nebo se posouvá za hranici nadváhy a dokonce obezity, anebo klesá do podváhy. Které faktory při určování hodnoty BMI vstupují do hry?
Jste muž nebo žena – muži mají větší podíl svalové hmoty a ženy naopak více tuku. Tuk je lehčí, než svalovina, a to výrazně promlouvá do BMI výpočtu https://www.bmikalkulacka.cz/. Rozdíl v hmotnosti tuku a svalové hmoty může být poměrně výrazný, proto každá spolehlivá BMI kalkulačka s těmito faktory počítá.
Fyzická aktivita – vypočtenou hodnotu Body mass indexu ovlivňuje i sportovní činnost, hlavně silové sporty, případně tvrdá fyzická práce. Takoví lidé si však jsou dobře vědomi svých parametrů, které obvykle neodpovídají běžné populaci, a s nimiž hodnota BMI výrazně vzrůstá. Výsledné hodnoty pak mohou naznačovat, že jde o člověka s nadváhou, přitom má dotyčná osoba v těle minimální tukovou zásobu.
Věk – se stoupajícím věkem obvykle klesá schopnost budovat svalovou hmotu a naopak člověk může přibírat na tuku. Může se to projevit na indexu i tak, že jde o zdánlivě normální hodnoty, přitom namísto svalstva je tuková zásoba již natolik velká, že to může ohrožovat i na zdraví. Musíme tedy brát v potaz, že výpočty indexu BMI jsou jen přibližným odhadem situace, který není zcela exaktní.
Nebezpečná není jen nadváha – někteří lidé se mohou domnívat, že zdraví jedince ohrožuje především nadváha a obezita, ale podváha má rovněž velmi neblahé důsledky na kvalitu a délku života. Podváha může souviset s podvýživou, malnutricí, nedostatkem minerálů a stopových prvků, překyselením organismu, nesprávně volenou dietou a rovněž i psychickými chorobami, např. anorexií či bulimií. Zejména dlouhodobá podváha může mnohé naznačit a tehdy je vhodná alespoň konzultace s odborníkem v oblasti výživy, či s psychoterapeutem.