Kde koupit vánoční stromeček
Mnoho rodin řeší dilema, zda pořídit umělý nebo živý. Pokud zvolíte umělý, počáteční investice je sice vyšší, ale zase máte na několik let vystaráno. Po Vánocích ho pouze složíte a uschováte do skříně nebo na půdu.
Živý stromeček má ovšem své kouzlo a jeho vůni nic nenahradí. Navíc si můžete zvolit druh, který se vám nejvíc líbí. Nejvyhledávanější je určitě jedlička, ať už bělokorá nebo kavkazská. Jejich ceny jsou nejvyšší, ovšem cena je vykompenzovaná kvalitou. Vydrží nejdéle a jejich struktura je nezaměnitelná. Další možností je smrček, ať už obyčejný nebo stříbrný. A nesmíme zapomenout na borovičku, která je většinou nejlevnější.
Cena se odvíjí nejen od velikosti a kvality, ale také od místa, kde stromeček kupujeme. Nejlevější jsou stromečky pořizované přímo na plantážích, kde se cena za jedličku pohybuje kolem 500 Kč za kus, ať už má metr nebo čtyři. Další možností je pořídit stromek od hajného, většinou se jedná o ořez z lesa nebo také z vlastních plantáží. Zde je už stromek o něco dražší, jedlička se pohybuje kolem 800 Kč za kus. Nejdražší je koupě u obchodních domů. Tady se už řeší právě velikost a kvalita, ale dvoumetrová jedlička premium kvality vyjde na cca 900 Kč. Nebo si můžete pořídit stromeček v květináči nebo kontejneru, který poté vysadíte nebo po Vánocích vrátíte a část peněz obdržíte zpět.
Samozřejmě všude platíte za ořez stromku a zabalení do sítě. Tyto příplatky nejsou v ceně stromečku. Po příchodu domů dejte stromeček do vody a chladu, aby vám do vánoc vydržel čerstvý.
Rozhodně vám nedoporučuji navštívit samostatně les a snažit se stromeček uloupit. Za prvé vám hrozí pěkná pokuta a za druhé vás může stromeček pěkně překvapit, a to neskutečným závanem po rybách. Lesníci je právě v tomto období opatřují postřikem, který se rozvine v teple domova.
Doma stromeček pevně ukotvěte do stojanu, aby vám ho děti nepovalily. Pokud máte stojánek na vodu, máte jistotu, že vám vydrží klidně až do jara.