Kdy si opravdu nebrat hypotéku
Takzvaná hypotéka, či hypoteční úvěr je úvěr, zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Může se jednat jak o nemovitost, která je na hypoteční úvěr kupována, tak i o zástavu jiné nemovitosti (třeba domu rodičů). Hypoteční úvěr je sice výhodný pro většinu z nás, ale jsou situace, kdy bychom si hypotéku opravdu brát neměli.
1. Dluhy
Pokud máte nesplacené dluhy, které jsou vysoké, a máte problémy dát dohromady splátku, pak si opravdu nevyřizujte hypotéku na dům či byt. Zpoždění splácení je opravdu problém, a pokud máte problémy s penězi, pak počítejte s tím, že nemovitost vaše dlouho nebude. Banku nebude zajímat, že zrovna nemáte na splátku a zaplatíte příští měsíc. Sice se dá pojistit proti neschopnosti splácení, ale i to má svoje pravidla.
2. Budu moci splácet?
Čeká vás dlouhodobá pracovní neschopnost, nebo se váš zaměstnavatel chystá propouštět. S pořízením hypotečního úvěru radši počkejte, než budete opět v pracovním procesu, nebo než se situace na pracovišti uklidní. Nejen, že budete více v klidu, ale také budete mít jistotu peněz na splácení.
3. Hypotéka je příliš vysoká
Sice máte peníze na splácení, ale nebudou vám zbývat žádné úspory? Tohle zrovna ideální situace. Při hypotéce by se vám mělo dařit šetřit na případnou rekonstrukci domu či bytu, neměli byste jít nikdy na doraz ale mít vždy nějakou rezervu. Raději se poohlédněte po levnější nemovitosti, kterou si můžete dovolit, než jít na dřeň a děsit se každého dalšího měsíce. Výhodou je, že z ušetřených peněz poté můžete financovat rekonstrukci nemovitosti.
4. Nejste si pořízením nemovitosti jistí
Nemovitost se vám sice líbí, ale nejste si jejím pořízením jisti? Měli byste pořízení nemovitosti a vyřízení hypotéky ještě zvážit. Nemovitost se sice dá ještě prodat, ale často se ztrátou a navíc je s tím neskutečné množství papírování, aby se dům či byt prodal i se zatížením hypotéčním úvěrem.