Účelnost řezu ovocných stromů
Ovocným stromům se daří i bez řezu, ale potom je jejich vývoj jiný, než si přejeme. Řezem značně ovlivňujeme průběh vývoje a růstu ovocného stromu a jak uvádí odborníci v této oblasti, stromy, tedy ty ovocné, opravdu vyžadují pravidelný řez. Díky němu jsou zdravé a plodí bohatěji. Vývojové období můžeme biologicky vhodným řezem buď prodlužovat, zkracovat, nebo i přerušit.
Druhy řezu ovocných stromů
Například udržovacím řezem podstatně prodlužujeme nejvíce žádoucí období přiměřeného růstu a tím můžeme ovlivnit i pravidelnou plodnost stromu. Hlubším, tedy zmlazovacím řezem můžeme, ale za určitých okolností, přerušit u starých stromů jejich období vyčerpanosti. Obnovíme bujnější růst s následným zlepšením nejen jakosti plodů, ale docílíme i pravidelnost sklizně. Ale příliš silným řezem v mladém vývojovém období můžeme nevhodně prodloužit bujný růst stromu a oddálíme také i nástup jeho plodností.
Pokud nechceme ovocný strom prořezávat
Přirozený vývoj koruny stromu může být v některém životním období stromu v souladu se zájmy pěstitele. V takových případech a obdobích neřežeme stromy téměř vůbec, ale jsou druhy, které mají sklon k zahušťování korun a navíc, neřezaný strom se rychle vyčerpává a může také nastoupit střídavá plodnost. Jeden rok máme ovoce na rozdávání a druhý rok, kde nic tu nic.
Jak prořezávat?
To už je věda sama o sobě. Zde se určitě vyplatí pozvat si „mičurina“ ze sousedství, který tomu rozumí a jak s osobní zkušenosti víme, jeho zahradní sad oplývá každým rokem ovocem. A to je jeho nejlepší doporučení. Protože není jednoduché vědět, kdy řezat, ale také, jak řezat. Jinak se řežou peckoviny a jádroviny, něco se prořezává před květem, něco v květu a další řezy jsou po sklizni. Některé stromy vyžadují kotlovité koruny, jako jsou meruňky a broskvoně, kdy se tím zvětší vzdušnost koruny stromu a její prosvětlení. A zároveň se může omezit vznik houbových chorob.